Kolczyki dla dzieci - jakie zapięcie sprawdzi się w tym przypadku najlepiej?

Kolczyki to bardzo popularny rodzaj biżuterii. Chętnie sięgają po nie kobiety w różnym wieku. Często uszy przebija się już małym dziewczynkom, które też chcą nosić różnego typu ozdoby. Jakie zapięcie powinny mieć kolczyki dla dzieci? Które zapięcia są najwygodniejsze dla maluchów?

Kolczyki dla dzieci - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Na samym początku trzeba znaleźć odpowiedniego profesjonalistę, który zajmie się przebiciem uszu dziecka. Bardzo ważny jest też wybór kolczyków. Biżuteria przeznaczona dla dzieci musi być wygodna i bezpieczna w użytkowaniu. Maluchy często zapominają o tym, że mają coś w uszach. Dlatego mogą przypadkowo za nie pociągnąć lub zahaczyć o ubrania i się zranić. Dlatego najlepszym wyborem są w tym przypadku małe kolczyki pozbawione dużych elementów wystających. Wtedy ryzyko zranienia się jest niewielkie.

Spore znaczenie ma oczywiście materiał, z którego wykonane są kolczyki. Najlepiej sprawdzają się srebro i złoto, bo niewiele osób jest na te kruszce szlachetne uczulonych. W przypadku innych materiałów pojawić się może reakcja alergiczna, świąd, ból itd.

Kolczyki dla dzieci - jakie zapięcie powinny mieć?

W sklepach jubilerskich wybór kolczyków jest ogromny. Mogą być to modele proste, minimalistyczne i awangardowe, bogato zdobione. Kolczyki różnią się między sobą także zapięciami. Co sprawdzi się najlepiej w przypadku małej dziewczynki?

Kolczyki ze sztyftem - idealne dla małych dzieci

Sztyft to najpopularniejszy rodzaj zapięcia kolczyków. Wygląda jak kawałek drutu, który przeciąga się przez dziurkę w uchu, a potem zatyka przy pomocy niewielkiej zatyczki (baranka). Zatyczki bywają silikonowe lub metalowe. To one sprawiają, że kolczyk nie spada z ucha. Jednocześnie są dyskretne i pozostają w zasadzie niewidoczne.

Kolczyki typu wkrętki są bardzo proste w zakładaniu i zdejmowaniu. Dlatego są wykorzystywane nawet w przypadku niemowląt. To biżuteria wygodna, która nie krępuje ruchów i nie przeszkadza dziecku w śnie. Warto jednak wybrać kolczyki z nieco zaokrąglonym drucikiem, który nie podrażni skóry malucha.

Kolczyki dla dzieci - jakie zapięcie wybrać? Sprawdzi się bigiel zamknięty

Dla dziewczynek doskonałym rozwiązaniem są poza tym kolczyki z tzw. biglem zamkniętym. To pręcik, który przechodzi przez dziurkę w uchu, a potem zahacza o pętelkę znajdującą się na wysokości ozdoby. Nie ma tutaj ryzyka, że kolczyk przypadkowo wypnie się i zgubi. Trzeba jednak uważać, aby nie zahaczyć nim o ubranie. Dlatego taka biżuteria sprawdza się dobrze w przypadku nieco starszych dzieci.

Czy warto postawić na zamknięcie angielskie?

Wybierając kolczyki dla dzieci, warto zwrócić uwagę na kolczyki z zapięciem angielskim. Są one bardzo komfortowe i wygodne w zakładaniu. Nie sprawiają dużych problemów także w trakcie zdejmowania. Nie mają dodatkowej zatyczki - klasycznego sztyftu. Zapina się je dzięki odchylanej klapce osadzanej na sprężynce. Ten rodzaj zapięcia jest bardzo stabilny i wytrzymały. Warto wspomnieć o tym, że zapięcie angielskie występuje w kilku różnych wariantach. Poza zapięciem angielskim klasycznym wyróżnia się też zapięcie angielskie typu lira. Przez dziurkę przekładany jest sztyft, który potem zatrzaskuje się ruchomą klapką.

Kiedy kupić dziecku pierwsze kolczyki?

Wiadomo już, jak powinny wyglądać i jakie zapięcie powinny mieć kolczyki dla dzieci. Pozostaje jednak najważniejsze pytanie - kiedy jest najlepsza pora na przebicie maluchowi uszu i kupno pierwszych kolczyków? Nie ma na nie niestety uniwersalnej odpowiedzi.

Niektórzy rodzice przebijają uszy już niemowlakom. Wychodzą z założenia, że tak małe dziecko nie będzie pamiętać bólu. Poza tym maluchy są do siebie tak podobne, że założenie kolczyków to pewnego rodzaju forma na wyróżnienie dziecka z tłumu. Z drugiej strony są osoby, które uważają przebicie uszu niemowlakowi za ryzykowne i niepotrzebne. Maluchy i tak większość czasu śpią, co sprawia, że mogą przypadkowo zahaczyć kolczykiem o kocyk czy prześcieradło. Poza tym trudność sprawić może odpowiednia pielęgnacja uszu dziecka. Zresztą niewielki sztyft zawsze może wypaść z ucha i zostać przypadkowo połknięty. Nie ma też pewności, że dziewczynka będzie chciała nosić kolczyki w przyszłości. Ostateczna decyzja należy zawsze do rodziców.

Uszy malucha wymagają starannej pielęgnacji po zabiegu ich przebicia. Przede wszystkim przez 6 tygodni nie należy w ogóle wyciągać z nich kolczyków. W przeciwnym wypadku dziurka może szybko zarosnąć. Wtedy cały proces trzeba powtórzyć od nowa. Jednocześnie kolczykiem trzeba co jakiś czas poruszać, aby nie doszło do powstania zrostów.

Niezwykle ważna jest w tym przypadku higiena rąk. Warto zaopatrzyć się więc w specjalne płyny służące do przemywania ran. Sprawdzi się też woda utleniona. Zazwyczaj przez 6 miesięcy zaleca się korzystanie z kolczyków sztyftów. Dopiero potem można wymienić kolczyki na modele z innym zapięciem np. angielskim czy biglem zamkniętym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium