Co oznacza pierścionek na kciuku i innych palcach?

Kobiety w większości przypadków przepadają za pierścionkami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można je nosić w zasadzie na wszystkich palcach i ma to duże znaczenie. Mówi to sporo o osobowości czy statusie społecznym danej osoby. Co oznacza pierścionek na kciuku, palcu serdecznym czy palcu wskazującym? Czy rzeczywiście jest to aż tak istotne?

Co oznacza pierścionek na kciuku?

Przede wszystkim pierścionki na kciuku noszono już w czasach starożytnych. Dotyczyło to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Szczególnie tego typu biżuterię upodobali sobie Grecy. Pierścionek noszony na kciuku w tej kulturze był symbolem dobrego zdrowia i witalności. Dodatkowo miał przynosić szczęście. Do dzisiaj w niektórych krajach pierścionek noszony na prawym kciuku wskazuje na wysoki status społeczny jego właściciela.

Co oznacza pierścionek na kciuku kobiety? Obecnie nie przypisuje się mu większego znaczenie. Jednak dzisiaj kobiety chętnie noszą pierścionki właśnie na kciuku, bo jest to po prostu modne. Zdecydowanie dodaje to pewności siebie i jest świetnym wyborem dla minimalistek. Co ciekawe, niektórzy pierścionek na kciuku uważają za symbol przynależności do społeczności homoseksualnej.

Co oznacza pierścionek na palcu wskazującym?

Palec wskazujący to bardzo dobre miejsce na pierścionek i to taki o ciekawym wzorze. Na tym palcu często noszone są pierścionki o wartości sentymentalnej. Pierścienie w formie sygnetów panowie także chętnie noszą właśnie na palcu wskazującym. Dawniej było to zarezerwowane jedynie dla przedstawicieli wyższych sfer. W kulturze żydowskiej na palcu wskazującym prawej ręki kobiety nosiły pierścionki zaręczynowe. Po ślubie przekładały je na drugą dłoń.

Co oznacza pierścionek na palcu środkowym?

Coraz więcej osób nosi pierścionki na palcu środkowym. To oznaka męskości. Niektórzy są zdania, że noszona w tym miejscu biżuteria to wyraz pewności siebie. Dawniej w Chinach wierzono, że pierścionek umieszczony na środkowym palcu pozwala na utrzymanie wewnętrznej równowagi i umożliwia rozróżnienie dobra od zła.

W przypadku kobiet dobrze prezentuje się okazały pierścionek na palcu środkowym lewej ręki. Dotyczy to przede wszystkim mężatek, które na prawej dłoni noszą obrączkę i pierścionek zaręczynowy. Wtedy między dwoma dłońmi panuje pewnego rodzaju równowaga.

Co oznacza pierścionek na palcu serdecznym?

Na palcu serdecznym lewej lub prawej dłoni (w zależności od kraju) nosi się pierścionek zaręczynowy. Co ciekawe, uroczyste wręczanie pierścionka zaręczynowego zapoczątkował książę Maksymilian I Habsburg, który podarował go Marii Burgundzkiej. Nie wiadomo jednak, na którym palcu go nosiła.

Na świecie tradycyjnie pierścionek zaręczynowy nosi się zazwyczaj na palcu serdecznym lewej ręki (po lewej stronie znajduje się bowiem serce). Po ślubie natomiast ze względów praktycznych trafia on na prawy palec serdeczny - razem z obrączką. Dlatego dobrze, gdy te dwa elementy biżuterii są utrzymane w podobnej stylistyce. Pierścionek na palcu serdecznym oznacza, że kobieta jest zajęta. Z drugiej strony obecnie wiele singielek też nosi biżuterię na palcu serdecznym.

Co oznacza pierścionek na małym palcu?

Mały palec to w praktyce bardzo dobre miejsce na pierścionek, chociaż dla wielu osób pozostaje nieoczywiste. Pierścionek noszony na małym palcu lewej dłoni symbolizował w przeszłości status cywilny. Do wieku XIX Europejczycy nosili w tym miejscu biżuterię rodową, a więc sygnety z herbem. Po zamążpójściu w to miejsce trafiała także obrączka. Dzisiaj sygnety zresztą wracają do łask. Podobnie jest w przypadku małego palca prawej ręki.

Czasem spotkać się można z opinią, że na małym palcu biżuterię noszą indywidualiści. W niektórych kulturach biżuteria zlokalizowana w tym miejscu kojarzy się ze światem mafijnym.

Jaki pierścionek na kciuk wybrać?

Wiadomo już, co oznacza pierścionek na kciuku. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego modelu. Okazuje się, że nie jest to sprawa prosta.

Kciuk to palec dość specyficzny, a więc znajdujący się w tym miejscu pierścionek musi być przede wszystkim bardzo wygodny. Nie może powodować problemów z poruszaniem kciuka i przeszkadzać w wykonywaniu codziennych obowiązków. Czasem dobrym wyborem jest pierścionek regulowany. To propozycja skierowana do tych osób, które mają problem ze znalezieniem odpowiedniego rozmiaru pierścionka.

Jeśli na ręce noszone są już inne dodatki, warto postawić na dość delikatny model np. pierścionek wykonany ze srebra. Wtedy inne elementy także muszą być srebrne. Jeśli na innych palcach nie ma pierścionków, wtedy postawić można na model bardziej przykuwający wzrok. Może być to szeroka obrączka czy pierścionek z kamieniami różnego rodzaju.

Warto wspomnieć o tym, że po biżuterię coraz chętniej sięgają nie tylko kobiety, ale i panowie. W ich przypadku rzadko są to klasyczne pierścionki, ale raczej masywne sygnety. Kciuk to doskonałe miejsce do ich noszenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium