Co oznacza pierścionek na palcu wskazującym? Czy ma to aż tak duże znaczenie?

Obecnie pierścionki nosi się w zasadzie na wszystkich palcach - w zależności od aktualnego nastroju, pomysłu na stylizację czy mody. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje w tym przypadku pewna symbolika. Zatem co oznacza pierścionek na palcu wskazującym, a co ten założony na kciuk? Czy ma to rzeczywiście duże znaczenie?

Jakich informacji dostarcza pierścionek o swoim właścicielu?

Wiele osób zaskoczyć może fakt, że badaniem dłoni zajmuje się wiele dziedzin. Są to np. chiromancja (tzw. wróżenie z ręki), chirognomia badająca kontury dłoni czy chirologia badająca jej wnętrze. W przeszłości ludzkimi dłońmi zajmowali się nawet astrologowie.

Co można natomiast wyczytać z pierścionków noszonych na danej dłoni? Lewa dłoń jest związana z charakterem człowieka, jego emocjami, uczuciami. Biżuteria noszona po tej stronie nawiązuje właśni do tego, czego nie da się gołym okiem zobaczyć. Z kolei prawa dłoń nazywana jest niekiedy dłonią wolnej woli. Symbolizować ma działanie i podejmowanie decyzji.

W Polsce i nie tylko na serdecznym palcu prawej dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy, a potem także obrączkę. Są to ozdoby związane z uczuciami, a więc teoretycznie powinny się znaleźć na dłoni lewej. Jednak to dłoń prawa symbolizuje branie odpowiedzialności za własne czyny.

Co oznacza pierścionek na palcu wskazującym?

Palec wskazujący związany jest z siłą, władzą, pewnością siebie, decyzyjnością. Dlatego przed laty to właśnie na tym palcu swoje pierścienie nosili cesarzowie czy królowie.

Co dzisiaj oznacza pierścionek na palcu wskazującym? Symbolizuje waleczność i konsekwencję w dążeniu do celu. Oznacza też szlachetność, sprawiedliwość oraz pracowitość. W niektórych kulturach do dzisiaj na palcu wskazującym prawej dłoni są noszone pierścienie symbolizujące związek małżeński.

Czasem zdarza się, że pierścionek na palcu wskazującym interpretowany jest jako symbol zarozumiałości i pychy. Niekiedy na takie ozdoby decydują się osoby zamożne, które chcą w ten sposób podkreślić swój status materialny.

Co oznacza pierścionek na palcu serdecznym prawej dłoni?

Palec serdeczny jest czwartym palcem ludzkiej dłoni. Wiązany jest dlatego od zawsze ze słońcem i ogniem. Ma mieć bezpośrednie połączenie z sercem. To dlatego na ten palec zakładany jest najczęściej pierścionek zaręczynowy czy obrączka. Biżuteria symbolizuje w tym przypadku miłość i wierność.

Z drugiej strony pierścionek noszony na palcu serdecznym prawej ręki może oznaczać radość z życia, życzliwość i pozytywnie nastawienie do świata. Osoby, które w ten sposób noszą biżuterię, są uważane za kreatywne, uczuciowe i twórcze.

Co symbolizuje pierścionek na palcu środkowym?

Palec środkowy z kolei symbolizuje mądrość, duchowość, odpowiedzialność oraz dyscyplinę. Związany ma być z Ziemią i Saturnem. Spore znaczenie ma tutaj długość palca środkowego oraz to, czy jest to prawa, czy może lewa dłoń.

Posiadaczami długich palców środkowych są ludzie melancholijni i zamknięci w sobie. Krótki palec środkowy zazwyczaj należy z kolei do osób, które dają się łatwo podporządkowywać innym. Pierścionki noszone na palcu środkowym oznaczają samoświadomość (w przypadku ręki lewej) oraz władczość (w przypadku ręki prawej).

Co symbolizują pierścionki noszone na małych palcach?

Niewiele osób decyduje się na noszenie pierścionków na małym palcu. Jeśli już się to zdarza, to są to bardzo cienkie, delikatne obrączki lub wręcz odwrotnie - ciężkie i masywne sygnety. Małe palce symbolizują mądrość, życiowe doświadczenie, a także dostatek, majętność.

Osoby, które noszą biżuterię na małym palcu, są zazwyczaj wrażliwe i cechuje je życiowa mądrość. Trzeba jednak uważać w przypadku okazałych sygnetów i dużych pierścieni. Ich posiadacze często są odbierani jako osoby przebiegłe i interesowne. Dawniej pierścionki na małych palcach nosili zazwyczaj złodzieje i oszuści.

Pierścionek na kciuku - co oznacza?

Wiadomo już, co oznacza pierścionek na palcu wskazującym, palcu serdecznym, palcu środkowym i małym palcu. Pozostaje więc jeszcze kwestia kciuka. To najbardziej niezależny ze wszystkich palców człowieka. Mówi się, że jest połączony z sercem i odpowiada za siłę woli.

Duży, masywny kciuk na ogół oznacza osobę energiczną, pełną chęci do działania. Posiadacze krótkich kciuków często są uważani za osoby nieśmiałe i raczej słabe. Dodatkowo kciuk uznawany jest za palec czułości i bezpieczeństwa. Noszenie pierścionka w tym miejscu symbolizuje ludzką siłę i wewnętrzną harmonię. Taka biżuteria dodaje wiary we własne możliwości.

Oczywiście wszystkie te informacje należy traktować raczej jako ciekawostki, a nie konkretne zalecenia. Tak naprawdę każdy może nosić pierścionki, jak tylko mu się podoba. Nie ma większego znaczenia, który jest to palec, także w przypadku pierścionków zaręczynowych czy obrączek. Należy mieć na uwadze tylko swoją wygodę oraz osobiste upodobania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium