Jak długo trzeba nosić kolczyki po przekłuciu uszu? Jak dbać o świeżą ranę?

Wielu rodziców decyduje się na przekłucie uszu swoim córeczkom, gdy te mają kilka lat. To ich zadaniem jest dbanie o to, aby rana się w prawidłowy sposób zagoiła. Czasem uszy przekłuwają też osoby dorosłe. Jak należy postępować po zabiegu? Jak długo trzeba nosić kolczyki po przekłuciu uszu?

Czy przekłucie uszu boli?

Okazuje się, że przekłucie uszu nie jest zabiegiem bardzo bolesnym, bo w płatku ucha nie znajduje się dużo receptorów nerwowych. Poza tym zabiegowi temu rzadko towarzyszy krwawienie. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na przekłucie uszu we własnym domu. To jednak spory błąd. Używanie niesterylnych narzędzi prowadzi do groźnych zakażeń. Przekłucie nie goi się wtedy w prawidłowy sposób. Dlatego lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistów. Nie trzeba się wtedy obawiać niepożądanych skutków ubocznych. Dodatkowo można liczyć na wskazówki w zakresie dalszego postępowania.

Jakie kolczyki wybrać po przekłuciu uszu?

W zasadzie należy zdecydować się w tym przypadku na kolczyki, które pozwalają na bezpieczne zagojenie się ucha. Na pewno trzeba zrezygnować z kolczyków długich i ciężkich, które już przy delikatnym pociągnięciu mogą spowodować spory ból. Najlepiej sięgnąć po krótkie kolczyki na sztyfcie np. wykonane ze srebra. Ten kruszec nie uczula i ma właściwości bakteriobójcze.

Jak długo trzeba nosić kolczyki po przekłuciu uszu? Płatek uszu goi się około 3-4 tygodnie, a przekłuta chrząstka 3 miesiące. Dopiero potem można założyć inne kolczyki.

Kiedy jest najlepsza pora na przekłucie uszu?

Podczas gojenia się rany lepiej zrezygnować z kąpieli w zbiornikach wodnych. Dlatego taki zabieg najlepiej jest wykonać wiosną lub jesienią. Zima także nie jest zbyt dobrym pomysłem. Częste ubieranie i zdejmowanie czapki wpływać może bowiem negatywnie na proces gojenia.

Oczywiście uszy przekuć można o każdej porze roku, ale najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią. Wtedy rana może się goić bez większych problemów.

Jak długo trzeba nosić kolczyki po przekłuciu uszu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sporo zależy tutaj od kilku czynników:

- metody przekłucia ucha: chrząstka lub płatek ucha,

- stosowanej pielęgnacji i sposobu dezynfekcji,

- indywidualnych predyspozycji,

- materiału, z którego wykonane są kolczyki,

- przestrzegania ogólnych zaleceń osoby, która wykonywała zabieg.

W przypadku przekłucia płatka ucha minimalny czas kolczyków służących do wygojenia to 6 tygodni. Przy przebiciu chrząstki ucha ten czas wydłuża się nawet do 12 tygodni.

Czy jednak kolczyki zawsze można zdjąć w tym terminie? Musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim nie można dopuścić do pojawienia się zakażenia. Dlatego o miejsce przekłucia trzeba w odpowiedni sposób dbać. Podstawowym środkiem odkażającym dla wielu osób jest woda utleniona, ale lepiej sięgnąć po bardziej specjalistyczne preparaty. Zawierają one substancje o działaniu łagodzącym i zmniejszające stan zapalny.

Kolczyk nie powinien być zapięty zbyt ciasno. Najlepiej, aby tylne zapięcie znajdowało się na jego końcu. Powstała między tzw. motylkiem a uchem przestrzeń sprzyja szybszemu gojeniu się rany. Może to również zapobiec ewentualnej infekcji. Zbyt ciasne zapięcie tworzy niestety idealne warunki dla rozwoju patogenów i utrudnia utrzymanie rany w czystości. Poza tym kolczykiem należy co jakiś czas obracać wokół własnej osi w zakresie 180 stopni.

Oczywiście uszu nie można dotykać brudnymi rękami, bo wtedy łatwo może się wdać zakażenie. Zaleca się poza tym regularną wymianę poszewki na poduszkę. Można w ten sposób zminimalizować ryzyko przedostania się do rany bakterii. Zrezygnować trzeba też kąpieli w basenie, morzu i jeziorze.

Bardzo ważna w tym przypadku jest regularność. W sytuacji, gdy pojawia się nieprzyjemny zapach, podejrzana wydzielina, opuchlizna czy duży ból, pod żadnym pozorem nie można samodzielnie zdejmować kolczyków. Trzeba się natomiast natychmiast udać do osoby, która przekłuwała uszy.

Co należy zrobić po zdjęciu kolczyków?

Wiadomo już, jak długo trzeba nosić kolczyki po przekłuciu uszu. Podczas ich zdejmowania trzeba zachować sporą ostrożność. Potem do otworu włożyć można oczywiście inną biżuterię. Dobrze jest jednak wcześniej miejsce przekłucia zdezynfekować. Podobnie trzeba uczynić z nowymi kolczykami.

Na jakie kolczyki się zdecydować? Najlepszym wyborem są modele wykonane z metali antyalergicznych. Zazwyczaj dobrze tolerowana jest biżuteria srebrna. Na samym początku trzeba stawiać raczej na kolczyki z prostym drutem, a nie wiszące. Eksperci zalecają taki wybór przez około 6 miesięcy w przypadku przekłucia płatka ucha i 12 miesięcy przy przekłuciu chrząstki.

Jak widać, kluczem do sukcesu jest w dużej mierze w tym przypadku cierpliwość. Przy odpowiedniej pielęgnacji rana po przekłuciu uszu powinna się zagoić bez większych problemów w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium