Jak założyć kolczyk kółko, czyli krótka charakterystyka rodzajów zapięć

Niektóre osoby podczas zakupu kolczyków zwracają uwagę nie tylko na ich design czy materiał wykonania, ale i rodzaj zastosowanego zapięcia. Każdy rodzaj kolczyka i jego zapięcie ma swoje cechy charakterystyczne. Czasem sporo zależy od wyglądu biżuterii, a niekiedy do wyboru jest kilka różnych typów zapięcia. Zatem jak założyć kolczyk kółko czy wkrętkę?

Jak założyć kolczyk typu wkrętka?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest w tym przypadku tzw. puzeta. Przez płatek ucha przechodzi krótki pręcik, a z tyłu znajduje się zabezpieczenie w formie puzety. Końcówka czasem bywa silikonowa. Takie zapięcie doskonale sprawdza się u kobiet, które często zdejmują swoje kolczyki, bo jest szybkie i bezproblemowe w obsłudze.

Kolejną propozycją są kolczyki zapinane przy pomocy śrubki. Kolczyk jest do takiego mocowania gwintowany. Ma to swoje zalety, ale to mimo to większą popularnością cieszy się wspomniana już puzeta.

Kolczyki przeciągane przez ucho - czym się charakteryzują?

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu kolczyki po prostu przeciąga się przez płatek ucha. Dodatkowe zabezpieczenie w formie zatyczki nie jest zupełnie potrzebne. Z obu stron ucha często zwisa cienki, dekoracyjny łańcuszek. Spore znaczenie ma tutaj jednak prowadzony na co dzień tryb życia. Takie kolczyki raczej nie są dobrym rozwiązaniem podczas uprawiania sportu. Należy je także ściągać przed położeniem się do łóżka. Z drugiej strony prezentują się bardzo efektownie i dlatego cieszą się na rynku sporą popularnością.

Kolczyki zapinane na bigle - co warto o nich wiedzieć?

Bardzo popularną metodą zapinania kolczyków są angielskie bigle na zatrzask. Skutecznie chronią one przed przypadkowym odpięciem i zgubieniem biżuterii. Dość podobnie prezentują się bigle typu lira. Jednak w tym przypadku zapięcie jest ukryte w uchu lub znajduje się zaraz za płatkiem ucha i jest na pierwszy rzut oka niewidoczne. To dobre rozwiązanie wykorzystywane jest na ogół w kolczykach bardzo delikatnych. Nie należy tutaj zresztą używać siły, aby nie zniszczyć zapięcia.

Kolejną propozycją jest bigiel otwarty. W tym przypadku kolczyki mają haczyk, który wsuwany jest przez otwór w uchu. Jest on tak wyprofilowany, że nie jest już potrzebne dodatkowe zabezpieczenie. Czasem stosuje się jednak silikonową końcówkę, która chroni przed przypadkowym zsunięciem się kolczyka. Ten typ mocowania jest bardzo popularny. Wynika to z jego prostoty i minimalistycznego designu. Bigiel otwarty sprawdza się u osób, które często zdejmują kolczyki. Nie jest jednak odpowiedni dla kobiet, które np. uprawiają na co dzień sport.

Poza tym jest jeszcze bigiel z zapięciem z przodu. Spotkać go można na ogół w kolczykach dla dzieci. Czasem stosowany bywa w biżuterii damskiej, bo trudno o lepszy wybór w przypadku drobnych uszu. To zapięcie zapinane z przodu na skutek wysunięcia haczyka w okrąg. Dlatego z jego obsługą nie ma żadnego problemu osoba trzecia np. mama zakładająca kolczyki swojej córce. Z drugiej strony można dość łatwo uszkodzić lub zdeformować haczyk.

Jak założyć kolczyk kółko?

W tym przypadku zwężająca się strona kolczyka jest przewlekana przez otwór znajdujący się w uchu i wkładana w drugą stronę koła lub niewielkiego oczka. Trzeba tutaj zachować ostrożność, aby nie doszło do zniekształcenia kolczyków. Jeśli kółka składają się z dwóch części, pręcik części przedniej jest przekładany przez dziurkę w uchu, a część tylna służy do jego zatrzaśnięcia. W ten sposób kolczyki są bezpiecznie zamknięte. Ryzyko ich przypadkowego odpięcia się jest bliskie zeru.

Jakie jeszcze zapięcia wykorzystywane są w kolczykach?

Warto wspomnieć dodatkowo o zapięciach klipsowych. To propozycja skierowana do tych kobiet, które nie chcą lub nie mogą mieć przekłutych uszu, ale chcą nosić kolczyki. W klipsach stosuje się specjalne zapięcie mechaniczne, dzięki któremu nie spadają one z ucha.

Wyróżnia się także zapięcie klipsowe omega wykorzystywane u kobiet z przekłutymi uszami. Dodatkowy trzpień sprawia, że takie kolczyki trzymają się naprawdę dobrze. Ten rodzaj zapięcia stosowany jest w przypadku okazałej i dużej biżuterii w celu jej lepszego podtrzymania.

Jaki rodzaj zapięcia kolczyków warto wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sporo zależy od wybranego modelu kolczyka. Jeśli jest to biżuteria delikatna i subtelna, świetnym wyborem jest sztyft. Jak można założyć kolczyk kółko? Tutaj stosuje się zapięcie typu szarnir (przez ucho przeciągany jest cienki pręcik i wsuwany w rurkową formę po drugiej stronie) lub kreol (przypomina nieco zapadkę blokującą się po drugiej stronie). Przy kolczykach eleganckich stosowane są na ogół zapięcia łańcuszkowe. Sporą popularnością cieszą się poza tym zapięcia angielskie.

Każdy powinien sam podjąć decyzję - wybór to w dużej mierze kwestia osobistych preferencji i wygody. W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne modele kolczyków z różnymi typami zapięć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium