Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca? Poznaj domowe sposoby!

Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca? Przede wszystkim nie można wpadać od razu w panikę. Takie sytuacje się zdarzają i zazwyczaj kończą się dobrze. Jest bowiem wiele domowych sposobów na zdjęcie pierścionka lub obrączki ze spuchniętego palca.

Dlaczego pierścionek nie chce zejść z palca?

Okazuje się, że istnieje sporo przyczyn puchnięcia palców. Niektóre mają związek z chorobami, ale są też i zupełnie błahe powody - intensywny wysiłek fizyczny, nagła zmiana wysokości i ciśnienia czy wysoka temperatura powietrza. Palce puchną często w czasie lotu samolotem. Zazwyczaj jednak przyczyną jest nadmiar wody w organizmie. Objawia się on obrzękiem dłoni i wahaniami hormonów. Wtedy noszone na palcach pierścionki stają się zbyt ciasne i jest problem z ich zdjęciem. Powodować to może duży dyskomfort. Jednak wcale nie trzeba od razu rozcinać biżuterii.

Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca?

Jeśli jest problem ze zdjęciem pierścionka lub obrączki, trzeba działać dość szybko. Z pomocą przychodzą domowe sposoby.

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie mydła w płynie lub kostce. Powoduje ono poślizg metalu. Sprawia, że można zdjąć z palca biżuterię. Podobnie jest w przypadku oleju kuchennego czy masła. Są to produkty, które znaleźć można w każdym gospodarstwie domowym. Sprawdzi się wszystko to, co jest w stanie natłuścić skórę.

Osoby, które nie mają pod ręką mydła czy oleju, mogą sięgnąć po zwykłą nitkę czy kawałek folii spożywczej. Sprawdzić powinna się także cienka taśma klejąca. Sposób działania jest jednak zawsze taki sam. Palec należy ciasno owinąć poniżej pierścionka - w miejscu największej opuchlizny. Potem trzeba powoli przesuwać go po taśmie, folii czy nitce, przy okazji delikatnie obracając. W przypadku nitki istnieje też możliwość przełożenia jej końca pod pierścionkiem, co może pomóc w procesie przesuwania.

Jak jeszcze można zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca? Kolejnym rozwiązaniem jest schłodzenie dłoni lub wybranego palca. Wystarczy zrobić okład z kostek lodu czy mrożonek znajdujących się w zamrażarce. Można też włożyć rękę do zimnej wody. Powoduje to delikatne kurczenie się naczyń krwionośnych. Opuchlizna może ulec zmniejszeniu i jest wtedy szansa na zdjęcie pierścionka. Pomocne bywa poza tym uniesienie ręki, bo powoduje to odpłynięcie krwi. Dodatkowo zawsze też można połączyć ze sobą kilka metod działania.

Jak zdjąć pierścionek, gdy domowe metody nie działają?

Zazwyczaj domowe sposoby są skuteczne, gdy pojawia się problem ze zdjęciem pierścionka z nieco spuchniętego palca. Bywa jednak tak, że problem jest mocno zaawansowany i mimo starań biżuteria nadal pozostaje na swoim miejscu. Co wtedy można zrobić?

Jedynym rozwiązaniem wydaje się odwiedzenie salonu jubilerskiego i rozcięcie obrączki. Nie należy się jednocześnie załamywać. Uszkodzoną biżuterię zazwyczaj można naprawić - żadne ślady nie są widoczne. Jeśli w okolicy nie ma złotnika lub nikt nie pracuje, bo jest weekend, odwiedzić warto lekarza. Zbyt ciasna biżuteria może bowiem odciąć dopływ krwi, a to niekiedy prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji.

Jeśli mimo wszystko udało się zdjąć obrączkę ze spuchniętego palca, warto dać mu nieco odpocząć i zregenerować. Lepiej na jakiś czas zrezygnować z noszenia biżuterii. Dobrze jest odczekać co najmniej kilkanaście godzin przed ponownym włożeniem na palec pierścionka lub obrączki.

Co zrobić z wrośniętym pierścionkiem?

Niestety zdarzają się też sytuacje poważniejsze. Przykładem jest wrośnięty pierścionek. Dochodzi do tego wówczas, gdy naprawdę rzadko ściąga się z palca biżuterię.

Ludzkie dłonie przez całe swoje życie narażone są na różnego rodzaju czynniki. Bez problemu się do nich dostosowują, ale w przypadku biżuterii jest inaczej. Obrączka czy pierścionek to ciała stałe, które takiej możliwości adaptacyjnej nie mają. Oczywiście z wrośniętą biżuterią nie może przez cały czas funkcjonować, bo uciska ona naczynia krwionośne i prowadzi do powstawania obrzęków. Można próbować ją zdjąć z użyciem wymienionych wyżej domowych sposobów, ale szanse na powodzenie nie są niestety duże. Rozwiązaniem jest wizyta u jubilera i rozcięcie pierścionka. Potem można go lekko powiększyć.

Kiedy lepiej zrezygnować z noszenia pierścionka?

Czasem zdarza się tak, że pierścionek nagle robi się nieco ciasny. Trudno jest go zsunąć palca. Warto zacząć robić to częściej i na dłuższy czas. Nie można dopuścić do tego, aby utknął na palcu. Nie jest to wygodne i zdrowe dla organizmu. Jeśli w gorące, letnie dni palce zaczynają puchnąć, lepiej odłożyć pierścionek lub obrączkę do szkatułki aż do jesieni.

Warto pamiętać o tym, że ludzka fizjologia zmienia się na przestrzeni lat. Czasem po jakimś czasie konieczne jest więc poszerzenie pierścionka. Nie należy się jednak zbytnio martwić. Dobry jubiler jest w stanie tak poszerzyć biżuterię, że różnica nie będzie widoczna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium