Jakie powinny być pierwsze kolczyki dla dziewczynki?

Jakie powinny być pierwsze kolczyki dla dziewczynki?

Szukasz ciekawego pomysłu na prezent dla małej dziewczynki? Coraz częściej przy różnych okazjach kupujemy biżuterię. Także małym damom. Podczas gdy bransoletka lub wisiorek mogą ulec zniszczeniu, bardziej stabilne są kolczyki. Jakie powinny być pierwsze kolczyki dla dziewczynki? Poniżej podpowiadamy, jak wybierać i zakładać takie ozdoby.

 

 

Kontrowersyjna elegancja

 

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki to temat dość sporny. Część mam uważa, że mała dziewczynka nie powinna nosić takich ozdób. Inne z kolei są zdania, że im szybciej przebije się uszy, tym lepiej. Jako argument pada stwierdzenie, że bardzo małe dziecko z pewnością nie będzie pamiętać ewentualnego bólu, jaki wiąże się z przekłuwaniem ucha i zakładaniem kolczyków. W krajach latynoskich panuje zwyczaj przekłuwania uszu noworodkom. Kolczyki są tam powszechną ozdobą, stanowią więc naturalny wybór w kategorii prezentu dla dziewczynki. Polskie zwyczaje przesuwały czas zakładania kolczyków do etapu szkolnego.

 

Jaka mama taka córka

 

Małe dziewczynki uwielbiają podglądać kobiety w najbliższej rodzinie. Naśladują ich styl chodzenia, ubrania, noszenia dodatków i ozdób. Jeśli mama lub babcia noszą kolczyki, młoda dama szybko zwróci na nie uwagę. Po okresie fascynacji ozdobą najprawdopodobniej sama zacznie się domagać przekłuwania uszu. Pierwsze kolczyki dla dziewczynki, poza wyjątkami, najczęściej otrzymuje się przy pierwszej komunii. Jest to prezent od rodziny lub któregoś z chrzestnych. Tradycja nakazuje, aby wybierać złote ozdoby. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybierać kolczyki, wykonane ze srebra.

 

Gdzie zakładać pierwsze kolczyki dla dziewczynki?

 

 

Uważasz, że przekłuwanie uszu to drobiazg? Doświadczenia wielu osób pokazują, że niekoniecznie. Ci, którzy mieli zakładane kolczyki przez członka rodziny, lub przyjaciela domu niekoniecznie dobrze to wspominają. Oszczędź swojemu dziecku takich atrakcji. Poszukaj profesjonalnego salonu kosmetycznego, gdzie podczas zabiegu będą zachowane wszelkie normy bezpieczeństwa. W ten sposób minimalizujesz ryzyko powikłań. Odpowiednie urządzenia znacznie usprawniają zabieg. Przy wykonaniu dziurki jednocześnie umieszcza się w niej kolczyk. Wszystko trwa krótko, więc dziecku oszczędzony jest niepotrzebnie przedłużany stres.

 

Dlaczego stosuje się kolczyki lecznicze?

 

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki wcale nie muszą być tymi, które ostatecznie wybierzemy. W salonie dowiesz się, że warto po przekłuciu uszu zamocować w dziurce ozdoby, wykonane ze stali chirurgicznej. O takich kolczykach mówi się, że są lecznicze. Odporne na korozje, świetnie sprawdzają się na czas gojenia rany. Pamiętaj jednak, że stal chirurgiczna zawiera chrom i nikiel. Jeśli twoje dziecko jest uczulone na jeden ze składników, załóż od razu kolczyki docelowe lub poproś o ozdoby bezniklowe. Modele lecznicze mają nieco grubszy sztyft, więc łatwiej otwór dopasować do konkretnego modelu kolczyków.

 

Kiedy zakłada się kolczyki właściwe?

 

Pierwszy kolczyk najczęściej pozostaje w dziurce 4-6 tygodni. To wystarczający czas na wygojenie dziurki i zabliźnienie się miejsca wkłucia. Pamiętaj, że każdy organizm reaguje inaczej. Nawet niewielka ingerencja może powodować dyskomfort. Absolutnie nie planuj zakładania kolczyków w momencie, gdy dziecko walczy z infekcją, nawet małą. Osłabiony organizm gorzej znosi dodatkowe obciążenie. Jak pielęgnować dziurkę podczas tych pierwszych tygodni? Delikatnie przekręcaj biżuterię, żeby nie wrosła. Początkowo dookoła niej może się tworzyć niewielki strupek. Dbaj o higienę tego miejsca. Usuwaj strupek płatkiem kosmetycznym, nasączonym ciepłą wodą. Możesz ten zabieg połączyć z delikatnym przekręcaniem kolczyków w dziurce.

 

Z czego powinny być wykonane pierwsze kolczyki?

 

Szukaj biżuterii, wykonanej ze szlachetnych kruszców. Są bardziej bezpieczne dla wrażliwych uszu i rzadziej uczulają. Ozdoby, wykonane z innych tworzyw, jak metale, nie sprawdzają się. Mogą wywołać u dziecka zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie. Podobnie może się dziać przy kruszcach gorszej próby. Nie chcesz inwestować w złoto lub modele pozłacane? Doskonałą alternatywą jest ozdoba ze srebra. Duży wybór kolczyków znajdziesz w sklepie A.R. Silver. To produkty wykonane ze srebra najwyższej próby S925 z dbałością o każdy detal. Co więcej, srebro występuje w wielu atrakcyjnych połączeniach, np. z opalem.

Jakie wzory wybrać dla małej dziewczynki?

 

Mimo że kolczyki to ozdoby, w przypadku pierwszej pary postaw na walory praktyczne. Pierwsze kolczyki dla dziewczynki nie powinny być zbyt długie, ponieważ mogą zahaczać o ubranie. Aktywna młoda dama raczej nie powinna nosić ozdób, które wystają poza ucho. Lekkie i niewielkie detale nie będą przeszkadzały w codziennej aktywności. Za najbardziej praktyczne uchodzą kolczyki typu wkrętki, które zgrabnie przylegają do ucha. Na co się zdecydować?

 

1. Motywy bajkowe. Jednym z najpopularniejszych jest jednorożec. W A.R. Silver znajdziesz je w wersji lśniącej, np. z dodatkiem opalu lub wpisane w drobne serduszko. Od lat niezmienną sympatią cieszy się też Wróżka Kwiatowa, znana jako Dzwoneczek. Kolczyki w tym wzorze zachwycą zarówno dziewczynkę w wieku przedszkolnym, jak i nieco starszą.

 

2. Drobne ozdoby, które nie obciążają ucha. Postaw na małą biedronkę, pszczółki czy też kolorowe rybki. Na etapie precyzowania motywu staraj się angażować samą zainteresowaną. Ostateczną decyzję powinna podjąć młoda dama.

 

3. Motywy religijne - aniołek lub skrzydła zwykle ofiarowuje się przy okazji komunii. Niewielkie, eleganckie ozdoby podkreślają wyjątkowość sytuacji. Dla ofiarodawcy nie oznaczają sporych wydatków, jak w przypadku ozdób ze złota. Dla małej dziewczynki stanowią cenną pamiątkę komunijną.

 

Pierwsze kolczyki dla dziewczynki zwykle nie są ozdobą na wiele lat. Chociażby dlatego, że motyw dziewczęcy raczej po kilku latach ustępuje miejsca innym wzorom. Na pewno jednak taka ozdoba będzie zapamiętana przez młodą elegantkę.

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium